Well.hr - Baza pracoumilaczy - Ważny wymiar różnorodności - PKN Orlen

Ważny wymiar różnorodności - PKN Orlen

W PKN ORLEN jedną z kluczowych kompetencji jest „Czerpanie z różnych perspektyw”. Firma stawia na różnorodność i otacza troską różne grupy pracowników, dbając o dostosowaną do ich potrzeb ofertę rozwojową i benefitową. Uwagę poświęca kobietom wspierając ich rozwój, dobrostan oraz promując ich zatrudnienie w branży postrzeganej stereotypowo jako „męska”. Takie podejście wynika bezpośrednio z realizowanej strategii employer brandingowej.

Kobiety nie są kojarzone z pracą w przemyśle, a jednak w PKN ORLEN spełniają się zawodowo zarówno w roli menedżerek, jak i ekspertek. Wśród zatrudnianych każdego roku pracowników stanowią średnio 22%. Firma przyciąga nie tylko doświadczone profesjonalistki, ale również studentki – 44% praktykantów, 47% stażystów oraz 46% zatrudnionych po stażu talentów stanowią właśnie one. Także w Programie Ambasadorskim PKN ORLEN pracownice oraz stażystki programu Kierunek ORLEN mają silną, 56% reprezentację.

 

Słuchamy kobiet

 

Rozwiązania wdrażane w PKN ORLEN na rzecz kobiet to efekt dobrego rozpoznania potrzeb – firma przeprowadziła ankietę, której celem było zbadanie oczekiwań wobec warunków pracy, rozwoju zawodowego, dobrostanu i udogodnień pozwalających kobietom pełnić różne role

– zawodowo i prywatnie. W oparciu o wyniki badania powstała propozycja działań – PKN ORLEN rozpoczął od wzmacniania kompetencji osobistych liderek i wsparcia mam powracających do pracy po urlopach macierzyńskich.

 

Różne ścieżki, różne rodzaje wsparcia

 

PKN ORLEN oferuje kobietom na stanowiskach kierowniczych dedykowane szkolenia rozwijające ich potencjał liderski oraz wspiera ekspercki wizerunek kobiet w firmie, mediach społecznościowych i prasie branżowej, promując naukowczynie, ambasadorki marki czy stażystki. – Ekspertki zatrudnione w PKN ORLEN budują w ten sposób swoją pozycję zawodową i stają się przykładem dla innych pań, zarówno już zatrudnionych w naszej organizacji, jak i dla potencjalnych kandydatek – mówi Wioletta Kandziak, Dyrektor Wykonawcza ds. Kadr.

 

PKN ORLEN ma świadomość, jak dużym wyzwaniem w dzisiejszych czasach jest godzenie różnych ról społecznych, dlatego wspiera zatrudnione w firmie kobie-ty w utrzymaniu work-life balance. Gdy wracają do pracy po urlopach macierzyńskich i rodzicielskich oferuje im ponowne wdrożenie oraz konsultacje w swojej pracowni psychologii pracy. Zatrudnione w PKN ORLEN panie uczestniczą również w wykładach inspiracyjnych, np. poświęconych burzeniu stereotypów, budowaniu komfortu psychicznego i potencjału przywódczego, a także w warsztatach i szkoleniach well-beingowych i biznesowych. Mają również możliwość skorzystania z indywidualnych konsultacji dotyczących ścieżki rozwoju.

 

Festiwal różnorodności

Płeć jest jednym z wymiarów różnorodności w PKN ORLEN, dlatego podczas organizowanego w firmie Festiwalu różnorodności, nie mogło zabraknąć propozycji skierowanych do zatrudnionych w firmie kobiet. Warsztat dla kobiet – liderek był okazją do rozwoju kompetencji związanych z inteligencją emocjonalną i jej lepszego wykorzystania w pełnieniu ról menedżerskich. Festiwal był też okazją do uczestniczenia w wielu aktywnościach, których wspólnym mianownikiem było doświadczanie różnorodności. Podczas warsztatów i webinariów była mowa o współpracy w różnorodnych zespołach, dzieleniu się wiedzą i doświadczeniami, o wzajemnej akceptacji, szacunku i dbałości o swój dobrostan. Firma zaprosiła także pracowników na badania profilaktyczne dostosowane do potrzeb różnych grup wiekowych i płci.

 

Pracodawca przyjazny rodzinie

 

PKN ORLEN jako świadomy pracodawca rozumie, że pracownicy w swoim życiu rodzinnym mają wiele zadań, które są dla nich co najmniej równie ważne, jak praca. Dlatego realizuje i stale rozwija program „Pracodawca Przyjazny Rodzinie”, wspierając pracowników w zachowaniu work-life balance. Program adresowany jest do kobiet w ciąży, młodych mam, rodziców, a także do pracowników sprawujących opiekę nad innymi członkami rodziny, np. dziećmi z niepełnosprawnością, rodzicami czy teściami. W ramach programu kobiety w ciąży mają zapewnioną m.in. opiekę medyczną i komplet badań lekarskich dostosowanych do swoich potrzeb, a mło-de mamy mogą skorzystać z dodatkowej godziny na karmienie dziecka. Zatrudnieni w firmie rodzice otrzymują od firmy upominek z okazji narodzin dziecka, korzystają też z dodatkowych dwóch dni opieki nad dzieckiem do 3 r.ż., a jeśli jest taka potrzeba – z dwóch dni opieki nad dzieckiem z niepełnosprawnością do 24 r.ż. Dodatkowo dzieci pracowników zatrudnionych w Płocku mogą uczęszczać do firmowego żłobka. W 2022 r., w odpowiedzi na potrzeby zgłaszane przez pracowników, a także na wyzwania związane ze starzeniem się społeczeństwa, wprowadzono w PKN ORLEN 2 dodatkowe dni wolne na opiekę nad rodzicami/teściami. Firma realizuje również wewnętrzne kampanie, których celem jest promowanie różnorodności, przełamywanie stereotypów oraz promowanie pasji, które rodzice dzielą z dziećmi, niezależnie od tego, czy pasują one bardziej do chłopców czy dziewczynek (kolejne odsłony kampanii „Takie zabawy nie tylko z synem”, „Takie zabawy nie tylko z córką”).

 

Szlachetne zdrowie

 

PKN ORLEN wyróżnia dbałość o zdrowie pracowników i ich rodzin. W firmie funkcjonuje Kalendarz zdrowia, w który wpisane są m.in. dedykowane kobietom badania profilaktyczne. W 2022 r. były one elementem wydarzeń Dni Bezpieczeństwa i Festiwalu różnorodności. Badania profilaktyczne mają zwykle formę pakietów dla kobiet w różnych dekadach życia: 20+,30+,40+ i 50+. Zatrudnione w PKN ORLEN panie mogą się im poddać w siedzibie firmy. Badaniom towarzyszą często akcje edukacyjne promujące zdrowy styl życia. W październiku, podczas akcji „Różowy październik” w ramach programu Fundacji ORLEN „Badajmy się” zorganizowano w firmie m.in. warsztaty samobadania piersi z edukatorką Onko-Fitką Lidką, badania mammograficzne, cytologiczne, USG jamy brzusznej i piersi oraz dermatoskopię. Dodatkowo Fundacja ORLEN przygotowała działania angażujące pracowników: zbiórkę używanych biustonoszy, webinarium „Żywność a rak”. Pracownicy, którzy 14 października pojawili się w biurze z różowym akcentem w ubiorze – by zwrócić uwagę na problem raka piersi i wagę profilaktyki - otrzymywali od Fundacji ORLEN babeczki z motywem różowej wstążeczki. Mogli też wziąć udział w wolontariacie na rzecz chorych onkologicznie. Szyli specjalne poduszki dla Amazonek, ułatwiające krążenie limfy podczas snu oraz zmniejszające napięcia barku. Fundacja ORLEN zadbała także o instalację różowych skrzyneczek w toaletach w budynkach biurowych w Warszawie i Płocku, w których znajdują się materiały higieniczne. – Zaproponowaliśmy pracownikom nie tylko badania i warsztaty, ale także szereg innych działań, bo zależy nam na tym, by profilaktyka nowotworowa nie była tematem tabu. Chcemy, by pracowniczkom regularne badania weszły w krew, by kobiety nie unikały pytań o to, kiedy robiły badania profilaktyczne, a także kiedy robiły je ich mamy, córki, siostry i przyjaciółki – podkreśla Marta Soluch, Członkini Zarządu Fundacji ORLEN.

 

Nie jesteśmy samotną wyspą

 

Zatrudnione w PKN ORLEN panie są nie tylko adresatka-mi wsparcia ze strony firmy, ale także angażują się w działania wspierające inne kobiety i dziewczęta. Od 2019 r. PKN ORLEN współpracuje z Uniwersytetem Sukcesu, który pomaga podopiecznym domów dziecka i placówek opiekuńczo-wychowawczych oraz młodym kobietom w trudnej sytuacji życiowej. Uczestniczki programu otrzymują wsparcie mentorskie, biorą udział w warsztatach doradztwa zawodowego, podstaw prawa, w cyklu szkoleń doskonalących umiejętności miękkie. Ponadto kobie-ty spełniające się zawodowo w firmie realizują warsztaty inspiracyjno-motywacyjne, podczas których opowiadają o swojej pracy, rozwoju kariery oraz możliwościach pracy przy wyjątkowych projektach w ORLENIE. Ambasadorowie marki pracodawcy od kilku lat sukcesywnie angażują się w program mentoringowy dedykowany studentom Politechniki Warszawskiej.

 

Budowanie pozycji zawodowej kobiet

 

Niezwykle ważnym aspektem promocji oferty PKN ORLEN są działania wizerunkowe, które mają na celu budowanie pozycji zawodowej i eksperckiej zatrudnionych w PKN ORLEN profesjonalistek, zarówno wewnątrz organizacji, jak i w jej otoczeniu. Działania te są konsekwencją przyjętej Strategii Employer Brandingowej, której celem jest budowanie wizerunku Grupy ORLEN jako pracodawcy stawiającego na różnorodność zespołu oraz promowanie kobiet w biznesie i przemyśle. Panie są widoczne zarówno wewnątrz organizacji – często wypowiadają się w firmowych magazynach i artykułach publikowanych w Intranecie, jak również są promowane na rynku – w mediach społecznościowych i prasie branżowej. Reprezentują też PKN ORLEN na konferencjach, w debatach czy webinariach, a także podczas wydarzeń organizowanych na uczelniach. Są najlepszymi ambasadorkami marki pracodawcy – w końcu ORLEN to miejsce pracy o wyjątkowym znaczeniu.

 

Chcesz od nas otrzymać podcast o mental health? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter, gdzie od serca dzielimy się merytoryką i ciekawostkami ze świata wellbeingu

Podanie adresu e-mail oznacza wyrażenie dobrowolnej zgody na otrzymywanie newslettera zawierającego informacje na temat działalności Well.hr sp z o.o. Administratorem Twoich danych osobowych jest Well.hr sp. z o. o. ul. Polna 5, 43-502 Czechowice – Dziedzice. Dane będą przetwarzane w celu dostarczania zamówionego newslettera, a także promocji własnych produktów i usług. Zgodę można wycofać w każdym czasie poprzez kontakt z: office@well.hr. a jej wycofanie nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem. Więcej informacji znajdziesz w zakładce RODO.Spodobał Ci się artykuł? Podziel się!    Podziel się na Facebooku