Rodzina, ach rodzina!
Jak wspierać pracowników w godzeniu ról życiowych?
Większość firm w Polsce zaczynała swoją przygodę z wellbeingiem od wspierania pracowników w godzeniu ról zawodowych i rodzicielskich. Z czasem działania w obszarze dobrostanu pracowników uległy większej demokratyzacji – firmy zauważyły, że młodzi pracownicy rzadziej zakładają rodziny i skoncentrowały się na świadczeniach, z których mogli skorzystać wszyscy, bez względu na swoją sytuację rodzinną.
Pandemia na nowo zwróciła uwagę pracodawców na problem godzenia ról zawodowych i rodzicielskich. Nie można już było powiedzieć: „to nie nasza sprawa”. Od tego, jak rodzice poradzą sobie z opieką nad dziećmi - czy będą w stanie zapewnić im możliwość uczestniczenia w zdalnych lekcjach - zależała ich efektywna praca.
Dziś jesteśmy w sytuacji szczególnej. We wrześniu nasze dzieci wróciły do szkół, wcześniej część z nich ponownie zaczęła chodzić do przedszkoli. Nie wiemy jeszcze, co nas czeka w kolejnych miesiącach. Wiemy jednak, że firmy, które już wcześniej miały przygotowaną ofertę dotyczącą usług opiekuńczych, znacznie sprawniej dostosowywały ją do sytuacji pandemii. Bogatsi o „covidowe” doświadczenia pracodawcy coraz częściej zdają sobie sprawę, że nie uciekną przed koniecznością wspierania pracowników w opiece nad dziećmi i pozostałymi bliskimi. Aktualne pozostają pytania o to, jakiego wsparcia udzielać i jak stworzyć pracownikom warunki do godzenia różnych ról społecznych.
W raporcie „Rodzina, ach rodzina!” przyglądamy się, jak zmienia się współczesna rodzina, jaki wpływ ma na nią środowisko pracy, analizujemy trendy, podpowiadamy rozwiązania sprawdzone przez inne firmy, nie tylko w czasie pandemii. Na przykładach konkretnych pracodawców pokazujemy, jak można wspierać pracowników w różnej sytuacji rodzinnej, jak przeciwdziałać nadmiernym obciążeniom, a także, jak na co dzień tworzyć przyjazne, włączające wszystkich miejsca pracy.
W raporcie przedstawiamy:
- analizę zmian, jakim podlega współczesna rodzina
- godzenie ról w dobie work-life integration
- dlaczego warto wspierać pracowników w godzeniu ról
- ponad 100 – popartych przykładami - rozwiązań, dzięki którym można tworzyć miejsce pracy przyjazne rodzinie. W tym część szczególnie przydatnych podczas pandemii.
- komentarze ekspertów z kraju i ze świata,
- studia przypadku pracodawców, którzy wspierają swoich pracowników w godzeniu różnych ról życiowych, w tym: PwC, PKN ORLEN, BNP Paribas, Loreal, LINK4, Santander, Beiersdorf, Kompania Piwowarska i LOTTE Wedel.
Raport powstał, dzięki naszemu Partnerowi – firmie PwC.
Zapraszamy do lektury!
Partner:
Sponsor:
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy wspierający:
Partnerzy medialni:
Kontakt dla mediów:
Spodobał Ci się artykuł? Podziel się!